AMBAR EVLERİ

BÜYÜLEYİCİ BİR DOĞA VE EŞSİZ BİR TARİH DOKUSU EŞLİĞİNDE GERÇEK BİR ALTERNATİF TATİL

RESIM GALERISI.....

Ambar Evleri Projesi  Antalya İli, Kaş İlçesi, Sarıbelen Köyü sınırları içerisinde, tarihi Likya Yolu yürüyüş parkuru güzergahında yer alan 5000m2lik bir arazi üzerinde planlandı. Doğal dokusu korunarak projelendirilen arazi, Kaş ilçesinin bir yayla köyü olan Sarıbelen Köyü'nün güney batısında, denizden 800m yüksekte yer almakta.  Coğrafi konum itibariyle Proje yerleşkesi , Kalkan şehir merkezine 12 dakika, Kaş şehir merkezine 28 dakika, Fethiye kent merkezine ise 1 saatlik bir mesafede. Likya Yolu'nun 38kmlik Bezirgan-Gökçeören etabının yaklaşık 9. kilometresi ile çakışan noktada konumlanan arazi, Akdeniz'in en özel kanyonu olan Kaputaş Kanyonu üzerinden muhteşem bir deniz manzarasına sahip.

 

         

      

    

Projenin adını aldığı "Ambarlar"  Kaş yayla bölgesinde,  halen aktif olarak tahıl depoları olarak kullanılan,  350 yıllık tarihe sahip bölgenin önemli kültür varlıklarından biridir. Antik Likya Uygarlığı'nın izlerini taşıyan,  lahit mezarlardan esinlenerek sedir ağaçlarından, ahşap geçme tekniği ile yapılmış bu kültürel varlıklar dönemlerinin özgün ahşap işçiliği ile öne çıkmakta. Geleneksel ve güncel fonksiyonları, bölge halkının ürettikleri tahılı ve ailenin genç kızlarının çeyizlerini depolamak ve saklamakdır. Bu kapsamda  "bereket" ve "umut" u simgeleyen, bölgenin önemli bir kültür motifi olan "Bezirgan Ambarları", mimarisi ve ahşap işçiliği ile  Likya Yolu'nun Kalkan-Bezirgan-Sarıbelen rotasının önemli bir kültür destinasyonudur. 2012 yılında Kaş Kaymakamlığı'nın girişimleriyle  Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 125 adet ambar koruma altına alınmıştır. (Alıntı: TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı İl Müdürlüğü, Folklor Araştırmacısı Öznur Talan) 

 

      

         

 

Projenin ana ilkesi olan sürdürülebilir ve doğal yaşam deneyimi  gereği ve ambarlara ithafen ahşap, temel yapı malzemesi olarak seçildi.  Aynı zamanda, malzeme çeşitliliği önerisi ve doğal taşıyıcı yapısı nedenleri ile yöre taşından yığma sistemi ile inşaa edilecek doğal taş duvarlar da projenin öne çıkan fonksiyonel ve estetik unsurlarından biri olarak tasarlandı. Sürdürülebilir nitelikde inşaat malzemelerinin kullanımı projenin hedefleri doğrultusunda çok önemli. Bu kapsamda proje birimlerinin tasarımında ahşap, taş, cam, traverten gibi doğal, yörede kolay bulunabilen, geri dönüşebilen malzemeler önerildi. Hiçbir şekilde plastik ve ağır metal gibi sürdürülebilirliği mümkün olmayan malzemelerin kullanımına izin verilmedi.

ŞEMSA ÖZCAN Mimar (O.D.TÜ.)

SERDAR ÖZCAN Mimar (I.TÜ.)